Název: Mňága a Žďorp /kapela z Valmezu/

Uveřejněno: ROCKREPORT (?)

 

Hudební skupina Mňága a Žďorp vznikla v roce 1987 ve Valašském Meziříčí. Zájem posluchačů a polistopadové změny pomohly k vydání úspěšného debutu s názvem "Made in Valmez" a koncertování nejen na domácí scéně, ale během podzimu 1991 i v britských klubech a rozhlasovém pořadu BBC uznávaného hudebního publicisty Johna Peela.

V roce 1992 byla skupina dvojnásobně jmenovaná na českou Gramy /v kategoriích album roku a objev roku/ a podepsala jako první český interpret nahrávací kontrakt s mezinárodní gramofonovou firmou BMG. Album s názvem "Furt rovně!" dosáhlo rekordního prodeje zhruba 50 tisíc kusů a jednotlivé písně úspěšně bodovaly v TV hitparádách.

Následující rok přinesl souboru ceny Melodie za album a nejlepší hudební skupinu roku 1993 a nominaci na Gramy 93. Skupina pak přestoupila k dalšímu významnému koncernu Monitor/EMI a během dvou let vydala třetí desku "Radost až na kost", minialbum "Valmez Rock City", soubor všech svých klipů "Videotapes" a knihu o historii skupiny "Z nejhoršího jsme uvnitř".

Během roku 1994 natočil zpěvák skupiny Petr Fiala ve spolupráci s olomouckým písničkářem Karlem Plíhalem sólové album "Nečum a tleskej" a kompletní soubor absolvoval další sérii koncertů, jejichž celkový počet tak překročil 500.

V roce 1995 se hudebníci spojili se slavným českoamerickým hudebníkem a producentem Ivanem Kralem a v létě natočili čtvrtou desku "Ryzí zlato". Ta byla mimořádně dobře přijata jak kritiky, tak posluchači a pohybovala se v první dvacítce prodávaných titulů v tuzemsku. Videoklip k písni "Nejlíp jim bylo" byl úspěšně uveden v hitparádě ESO a dokonce i v rámci pořadu o českém rocku na prestižním hudebním kanále MTV. Během podzimních měsíců pak kapela vyrazila na zatím nejrozsáhlejší turné, zahrnující 50 koncertů v české republice a 10 na Slovensku, generálně sponzorované značkou Passport Scotch Whisky.

V roce 1996 Mňága a Žďorp natočila společně se scénáristou a režisérem Petrem Zelenkou celovečerní film, komedii o příběhu uměle vytvořené kapely s názvem "Mňága - Happy End". Producenty jsou česká televize, tvůrčí skupina Čestmíra Kopeckého a Monitor/EMI. Zároveň s filmem byl vydán i soundtrack s melodiemi z filmu. Na filmových festivalech - např. v německé Chotěbuzi se film těší oblibě nejen u diváků, ale i u odborné krtiky. V návaznosti na film a soundtrack se uskutečnilo velké podzimní turné "Happy End tour ´96" zahrnující cca. 45 koncertů po celé české republice. Většina těchto koncertů byla beznadějně vyprodána...

V první polovině roku 1997 absolvovala Mňága rozsáhlejší turné po Slovenské republice, na konci dubna zavítala i do Německa, kde odehrála dva koncerty v Berlíně a Postupimi, v dubnu a květnu pak odehrála dalších třicet koncertů na domácích pódiích.Skupina vydala v září roku 1997 nové album nazvané BAJKONUR, které několik týdnů bodovalo v žebříčku nejprodávanějších desek v České Republice. O úspěchu alba svědčí i následné koncertní turné, které do konce roku čítalo více než 40 koncertů s průměrnou návštěvností 600 diváků na jeden koncert! /více jak 2/3 koncertů byly vyprodány.../. Toto turné jen potvrdilo skutečnost, že skupina Mňága & Žďorp se řadí mezi nejpopulárnější stálice české hudební scény...

Plány na rok 1998 jsou následující: v březnu - červenci 1998 stále trvá turné k desce Bajkonur. V tomto období odehraje Mňága & Žďorp dalších cca. 40 koncertů. O druhé půli roku se právě v těchto dnech rozhoduje: jedna z možností je nová studiová deska, jiná vydání "The Best Of" k desátému výročí vzniku skupiny... V každém případě i na podzim bude skupina koncertovat a o koncerty bude zájem - svědčí o tom už nyní předběžné objednávky pořadatelů na podzimní termíny.